Az insták elengedhetetlen részei a játéknak. Barátaiddal közös szórakozást sikerélményt nyújthatnak. Járhattok instába itemekért melyekkel a karaktereitek fejlesztitek, szórakozásból vagy questet csinálni a fejlõdéshez vagy csak egyszerûen felfedezni csodás világukat. Lássuk hát egy összefoglaló alapot mi kell ahhoz hogy sikeresen végigvigyetek 1-1 instát.
A World of Warcraft világában 2 részre bonthatjuk az instákat, vannak kissebbek és nagyobbak. A kissebb instákhoz party míg a nagyobb instákhoz raid szükséges. Az 5 fõs instáknak van normal és heroic módja. Normal módon viszonylag egyszerûek ám itt is szükség van healerre és tankra a sikerhez. Heroic módban ugyan nehezebb az insta de értékesebb loot is vár ránk 1-1 bossnál. Az 5 fõs instákra nem kerül insta cooldown így naponta akár többször is látogathatóak.
A 10,25, 40 fõs raidekhez több ember kell, itt már szükség van több healerre és 2 tankra is minimum.
1 tankkal is boldogulhatnak a 10 fõs raidek de ebben az esetben mindenképpen szükség van megfelelõ healre. A 25 és 40 fõs raideknél már elengedhetetlen a több tankos több healeres megoldás hiszen 1-1 ember nem tud egyszerre másik 20-ra figyelni. Megfelelõ arányban kell hogy legyen a melee és ranged dps ahhoz hogy ölni tudjatok. Minden kasztnak megvannak a maga képességei amivel társait segíteni tudja. Errõl bõvebben a kasztok menüben is olvashattok. Amennyiben sikerül egy-egy nagyobb bosst leölni ezekre az instákra cooldown kerül.
Az insta cooldown fontos szerepet játszik minden raid életében, amint megöltök 1-1 fõbb ellenséget az instában de esetleg nincs már többre idõtök, ahol abbahagytátok onnan folytathatjátok tovább legközelebb azon az idõn belül. Azt hogy mennyi idõtök van még hátra mielõtt új raidel tudtok jönni a raid fül raid info részében tudjátok megnézni.
Az insta cooldown ideje mellett találtok egy ID-t is, csak olyan társaddal mehetsz azonos instába akinek azonos számjegyû ID-je van adott instához.
Idáig azonban még el is kell jutnotok, amihez szükség van a raid kitartására a csapatmunkára és felkészültségre.
Íme néhány tipp ahhoz hogy ti is felkészülten tudjatok instázni:
Néhány szó a lootról:
Minden fõ ellenség dob értékes itemeket, mielõtt instába mész nem árt utánanézni a neten milyen cuccok jók a karaktereidnek és ezekre licitálni illetve needelni , senki sem szereti az olyan embereket a raidben aki kasztjához talentjéhez nem illõ dolgokat visz el és elõbb utóbb közös raideléseiteknek vége szakad ha sok ilyen dolgot viszel el. A Revolhead azonban itt is segítségedre lehet hiszen utána tudsz nézni a különbözõ itemeknek. Érdemes odafigyelni társaidra is a lootnál, ha esetleg jobb cuccod van mint neki és nagylelkû vagy átengedheted az adott itemet, ne feledd ez csapatjáték lehet hogy a következõ sikered az õ teljesítményétõl is függ! A loot kiosztása többféle módon történhet, leggyakoribb formák:
1, Master loot
Master loot során egy ember kezeli a lootot, az itemekre kattintva látod az összes partyt és kiválaszthatod kinek szeretnéd adni az adott itemet.
A megfelelõ ember kiválasztása történhet:
- dkp szerint (minden klán maga alakitja ki dkp-ra érvényes szabályait illetve értékeit) aki a legtöbb dkp-t ajánlja fel az az ember viheti az itemet.
- rollozással dkp nélkül: ilyenkor a loot master belinkeli az éppen elvihetõ itemet, minden partytag akinek kell /roll-ol rá és aki a legnagyobbat dobta az viszi. A loot masternek nem árt figyelni arra hogy olyan embernek adja az itemet ebben az esetben akinek valóban kell. Például: cloth heales kezest nem ad oda hunternek hiába roll-ol rá.
2, Group loot
- A játékosok bármely itemet megszerezhetnek , amint belenéztek a bossba minden raid tag látja az itemeket és needelhet vagy greedelhet rá. Az elsõdleges NEED alapján fogja megkapni az itemet az az ember aki a legnagyobb számot dobta, ha egy itemre senki sem needel a másodlagos GREED dönt sorsáról. Általában többféle talentággal rendelkezõ vagy vegyes kasztok másodlagos gearjéhez GREED-elnek vagy enchanterek viszik el alapanyagnak.
1, Free for all
A bossból szabadon kiszedhet bárki bármilyen itemet, elég veszélyes játék nagyobb raideknél hiszen elõfordul hogy nem a megfelelõ kezekbe kerül.
A loot kiosztására érvényes szabályokat még a raid kezdetekor beszéljétek meg hogy mindenki számára világos legyen!
Ha azonban néhány raid mégsem jutna el a lootig...
Elõfordul hogy a raidek figyelmetlenség miatt vagy önhibájukon kivül wipe-olnak egy boss ölése közben. Wipe-nak nevezzük amikor minden raid tag meghal.
Ilyenkor több lehetõségetek adódik arra hogy ebbõl a szorult helyzetbõl kikerüljetek.
Néhány tipp wipe esetére:
Az instance (továbbiakban „insta”) egy úgynevezett „személyre szabott másolata” egy adott dungeon-nak. Ez azt jelenti, hogy kizárólag te és csapatod (party) léphetnek be ide, senki más. Az insták remek szórakozást és izgalmakat nyújtanak: tárgy és tapasztalat szerzést, quest-ek megoldását, vagy a felfedezés örömét.
Az instákban fellelhetõ szörnyek erõsebbek átlagos társaiknál, így legyõzésük az egész csapat figyelmét és együttmûködését igényli. De a nagyobb veszély nagyobb jutalmat tartogat!
Példa:
1. csapat behatol Razorfen Downs burjánzó tövislabirintusába. („A” insta) 2. csapat 20 perccel késõbb szintén belép ugyan ide. (Ez lesz a dungeon „B” instája) Ez a csapat nem látja „A” insta játékosait így semmilyen kapcsolatba nem kerülhetnek. Kivéve persze, ha találkoznak a bejárat elõtt és együtt mennek be... 3. csapatként és a dungeon „C” instaként funkcionál.
Persze további party-k is beléphetnek a saját „másolataikba” (C,D,E,F...etc.) De semmilyen hatással nincsenek egymásra, így megkönnyítve mindenki játékát, hogy ne kelljen pl. versenyezni a boss-okért vagy vitatkozni a kiesett
tárgyakon, stb.
Instance bejáratok:
Kék instance portál: Group
Zöld instance portál: Raid
Heroic nehézség:
A "The Burning Crusade" kigészítõ megjelenése bevezette, hogy az új dungeonok két nehézségi fokozattal is végigjátszhatóak: normal és heroic módban.
Ahhoz, hogy a játékosok Heroic módban is beléphessenek 70-es szint, valamint egyéb dolgok is szükségesek (pl. kulcs,reputation stb.)
A heroic nehézség nagyobb kihívást jelent, de ezzel arányosan nõ a jutalom is.
Minden boss dob például epic tárgyat és van rá esély, hogy epic gemet is fog.
További információk:
- Ha egy játékos a dungeonban jelentkezik ki és az insta resetelõdik, a játékos a következõ belépésnél kint, a bejárat elõtt találja majd magát. - A legtöbb instához kapcsolódnak úgynevezett elit questek, célszerû minél több ilyet felvenni mielõtt belépsz az adott instába.
Gyakran feltett kérdések:
- Hogy ismerem fel az instákat?
- Könnyen felismerhetõ, egy színesen (kéken vagy zölden) örvénylõ energiaportált látsz majd magad elõtt. Ha ide belépsz egy betöltõ képernyõ fogad majd.
- Mi van ha valaki "A" instából szeretne "B" instába menni?
- Elõször is muszáj kilépnie az "A" csapatból és kijönni az instából, majd miután meghívást kapott hogy csatlakozzon a "B"-hez bemehet újra, immáron a "B" csapat tagjaként.
- Hogy tudok újrakezdeni egy instát ha már végigmentem rajta egyszer?
- Elõször is ki kell menned az instából. A party leader jobb klikkel a portréján, kiválasztja a "loot UI preference" és azon belül a "Reset all Instances"-t. Ilyenkor minden "nem-raid" insta resetelõdik a party számára.
- Mi történik ha meghalok? Hogy szerzem vissza a testem?
- Ha szellemként befutsz az instába azonnal visszatérsz a testedbe, de közvetlen a portál mögé kerülsz nem pedig oda, ahol meghaltál.
- A szörnyek újrateremnek (respawn) ?
- Igen, általában egy bizonyos idõ után respawnolnak a "nem-boss" szörnyek, de van mikor kevesebb számban térnek vissza.